Text: Allan Larsen
Ortopedkirurg, Marbella Clinic
Springfinger är en ofta förekommande åkomma, som medför smärta och låsning av fingrarna. De senor som böjer fingrarna löper genom trånga gångar/tunnlar. Irritation av dessa gångar kan medföra att tunnlarna snörs åt och att senan blir tjockare, vilket resulterar i att den inte rör sig normalt i tunneln.
Patienterna upplever att det är smärtfullt att böja fingrarna, det avger ofta en klick/smäll när senan ska förbi det snäva området. I svåra fall låses fingrarna fast och måste sträckas ut med hjälp av den andra handen.
Risker och förebyggande
Det är inte alldeles klart vad som orsakar springfinger. Springfinger ses vanligen hos kvinnor, oftast hos patienter mellan 40 och 60 år. Arbete med större belastning på speciellt fingrarna och i kyla, kan påskynda utvecklingen av åkomman. Medicinska åkommor som sockersjuka eller bindvävsgikt kan också bidraga till att man utvecklar springfinger.
Symptom
Symptomen startar normalt utan någon form av skada. Patienten upplever smärta, ömhet, eventuellt en lätt svullnad i handflatan. Speciellt på morgonen upplevs en känsla av stelhet och eventuellt låser sig fingrarna när man böjer dem. Stelhetskänslan är oftast värst efter att handen har hållits stilla, t.ex. när man vaknar och skall sätta igång. Stelhetskänslan försvinner ofta när fingrarna rörs. Springfinger drabbar ofta mer än ett finger, ibland alla.
Möjligheter till behandling
Utan kirurgi
• Vila, hjälper i vissa fall
• Injicering av binjurebarkhormon, hjälper i cirka 10-20 procent av fallen, men om fingrarna låser sig, kan man inte undvika operation.
Operation
Springfinger är inget farligt, så beslutet att göra en operation beror mycket på hur mycket patienten lider av sina symptom. Om fingrarna låser sig, tillråds en operation för att undgå stelhet i fingrarna.
Operationen av åkomman består av att tunneln öppnas så att senan kan glida fritt, utan att komma i kläm. Detta kan göras genom ett litet snitt i handflatan, med lokalbedövning, där patienten kommer hem samma dag. Patienten kan strax böja fingrarna efter operationen, dock bör man hålla handen i stillhet de första dagarna, tills stygnen är borttagna.
| E-mail adresse | Tilmeld · Sänd till en vän |









