![]() Darsena Pesquera | |
De två spanska enklaverna på den Nordafrikanska medelhavskusten är miniexemplar av multinationella samhällen fulla av kontraster.
Här ligger spanska tapasbarer sida vid sida med marockanska tehus och på gatorna ser man både modernt klädda spanjorer, fez- och kjortelklädda araber, judar med kippa samt en del hinduer.
Det är en underlig känsla att komma till Ceuta eller Melilla. Efter att ha lämnat Spanien kommer man återigen till en del av landet, som ligger i Nordafrika. Båtturen kan även den vara en upplevelse. På vägen till Ceuta ser man de storslagna Rifbergen och inseglingen eller inflygningen till Melilla är förtjusande. Att sedan få gå i land på det afrikanska fastlandet imponerar de flesta. Dofterna är annorlunda och exotiska och det samma gäller blandningen av språken man hör.
Ett besök i någon av enklaverna är som en storstadsfestival i miniatyr, där man insuper intrycken, handlar och njuter av både frukost, lunch, middag och alla de inbjudande mellanmålen. Och det finns mycket att välja på. Bland de spanska matställena, där man både finner typiska tapasbarer och restauranger som serverar det som bäst kan liknas vid andalusisk kost, hittar man också ett läckert utbud av marockanska kebabhus och restauranger som lockar med allt från tagine och cous-cous, till baklava och myntte.
Bägge städerna har särskilda marknadsgator med affärer och butiker fyllda med frukt och grönt, kryddor, mattor, så kallade marockanska kuddar, och annat tingeltangel. Det finns inga egentliga marknads-platser, som man känner igen från Nordafrika, men på butikernas och bodarnas utbud märker man mycket väl att man korsat Medelhavet. De flesta av de spanska invånarna kommer från Andalusien, även om det här naturligtvis också bor spanjorer från andra regioner.
Det tar bara 45 minuter att åka över Gibraltar sund till Ceuta och åtta timmar att segla till Melilla från Almería eller Málaga. Väljer man de senare alternativen kan man, om man vill, beställa en hytt och segla under natten så man kommer fram utvilad. Flygbolaget Iberia har också flera dagliga avgångar till Melilla med små propellerplan som klarar resan på tre kvart.
Melilla – statsmur, historia och multikultur
Melilla är 12 kvadratkilometer stort och har cirka 65.000 invånare. Staden ligger på halvön Cap des Trois Fourches och är omgiven av en rad mindre marockanska samhällen samt insjön Sebkha bou Areq i söder.
Staden strävar efter att bli utsedd till ett av världens kulturarv av UNESCO. Det är särskilt den gamla delen av staden, El Pueblo, som gömmer sig bakom stadsmuren, som man bör bekanta sig med. Gatorna liknar dem i så gott som varje spansk stad med Zara, Mango och andra moderna spanska kedjor, men desto längre bort från centrum man beger sig, desto mer marockanskt blir det. Atmosfären i hela staden är emellertid mycket multikulturell. Kyrkor ligger sida vid sida med moskéer och synagogor och det finns även ett hinduiskt tempel.
Byggnaderna bjuder också på en vidunderlig blandning av arkitektoniska stilar, såsom spansk kolonialstil och traditionell arabisk stil, vilka tillsammans skapar en synnerligen charmig sammansättning. Melilla lockar även med några ganska fina stränder.
Ceuta – en gränsstad med tingeltangel och kaffehus
Ceuta har en befolkning på omkring 76.000 och täcker ett område på19 kvadratkilometer, så även här går det snabbt att ta sig runt. Staden ligger på Hachos bergssluttning, på en mindre halvö som är förbunden med kontinenten via en liten landtunga som slutar vid Marabutbergets östliga brant. Därifrån kan man se ända till Gibraltar.
Ceuta har inte riktigt samma charm som Melilla. Det märks att den är en sorts gränsstad mellan Spanien och Nordafrika, genom vilken många av de marockaner som är bosatta i Europa åker när de ska besöka släkten i hemlandet. I staden hittar man gott om parfymerier och hi-fi-, kamera- och spritbutiker som lockar med det som fortfarande betecknas som tax-free priser, även om det inte längre råder någon större prisskillnad jämfört med fastlandet. Här kan man också hitta de så kallade kaffehusen, där röken är tjockare än den som Ducados genererar.
Gemensamt för de två städerna är de kraftiga stadsmurarna, som förstärker intrycket av att man befinner sig i fästningsstäder på en främmande kontinent.
Sett i backspegeln
De väldiga murarna byggdes som en framskjuten bastion mot Nordafrika efter att Melilla blivit spanskt och Spanien år 1492 (förenats efter att ha fördrivit morerna från det spanska fastlandet och en bit in i Nordafrika). Den lilla staden blev en slags bevakningsplats, där man kunde stoppa eventuella återangrepp från morerna – något staden lyckats med i 500 år.
Bägge städerna grundades av fenicierna och hade då, liksom varje område vid Medel-havet med självrespekt, romarna på besök under en mängd av år.
Även goterna kikade förbi.
År 1415 erövrades Ceuta av portugisen som på dessa breddgrader kallades Juan de Portugal, och fick spanskt styre först år 1688. Området förblev spanskt även efter Marockos självständighet från Frankrike år 1956.
De två hamnstäderna används än idag för militära ändamål.
Övernattning
Båda enklaverna har flera hotell av varierande kvalitet, men kan vara speciellt stolta över sina Paradorer, som kanske är de säkraste valen. Ceutas Parador ligger ovanför de antika stadsmurarna, Murallas Reales, vid Plaza de Nuestra Señora de África. Från hotellet har man en fantastisk utsikt över havet, den gamla stadsdelen samt en del av kusten och hotellets mycket osedvanliga sviter utgörs av de gamla artellerivalven.
Även Paradoren i Melilla ligger vid dess gamla stadsmur, blott ett stenkast från stränderna på den övre delen av Parque Lobera.
En resa till grannlandet
Om man gärna vill dra fördel av läget och besöka det egentliga Marocko kan man från Ceuta åka vidare till Tanger eller Tetuán. Från Melilla kan man ocksa passa på att besöka grannlandet genom att ta en tur till någon av de små städerna utanför enklaven, vilka emellertid inte påminner om Tusen och en natt. Även om man är en erfaren globetrotter rekommenderas dock att man vid de två resorna åker på organiserade turer eller hyr en lokal guide, eftersom särskilt de marockanska försäljarna kan vara något överväldigande då de försöker sälja deras varor med massor av "special price for you, my friend"-erbjudanden.
Medan många tar en dagstur till Ceuta är det bara ett fåtal som väljer att åka på en längre tur till Melilla. Om man har några dagar på sig är det nog i alla fall denna stad som bör sättas överst på rese-topplistan.
| E-mail adresse | Tilmeld · Sänd till en vän |











