En Sueco – i samma höga kvalitet som våra andra tidningar både vad gäller redaktionell text, snygg design och välplanerad distribution

Nyhedsbrev
Afmeld
September 2007




Ingen kunglig sex i pressen, tack!
Den satiriska tidningen El Jueves publicerade i juli en karikatyrteckning av kronprinsparet Felipe och Letizia

Det var en sexscen på fram-sidan med ett skämt om regeringens nya lag om att ge 2.500 euro till familjer för varje barn som föds efter 3 juli. Skämtet fick domaren i Högsta domstolen, Juan del Olmo, att beordra att magasinet skulle tas ned från hyllorna - ett kontroversiellt beslut, som flera politiska partier kallat för censur. 

Det finns två paragrafer i den spanska strafflagen som fastslår att kränkande av kungliga personligheter är straffbart med böter och upp till två års fängelse. Det var en av dessa paragrafer som fick domaren att agera. Del Olmo anser att teckningen kan skada kungahusets anseende. Magasinets redaktör, Albert Monteys y Homer, ställs nu inför rätta. Han menar, tillsammans med många andra, att det är ett direkt angrepp mot yttrande-friheten och det spanska journalistförbundet, FESP, kallar fallet anti-demokratiskt.
Flera publikationer har senare gett ut framsidan med den omstridda teckningen. Däribland dagstidningen El País och den mer konservativa El Mundo.


”Vet du, detta är det närmaste jag någonsin kommit ett riktigt arbete”, lyder texten ungefär
”Vet du, detta är det närmaste jag någonsin kommit ett riktigt arbete”, lyder texten ungefär
Nyheter | September 2007
E-mail adresseTilmeld · Sänd till en vän






Landsbanki

Alarma Universal


Norrbom
Norrbom Marketing
Centro Idea · Ctra. de Mijas km. 3.6 · 29650 Mijas-Málaga
Tel. 95 258 15 53 · Fax. 95 258 03 29
Norrbom

Norske Magasinet En Sueco Magasinet Dansk La Danesa Magic Media Guide til Spanien

Till första sidan | Kontakta oss | Redaktionen | Que Pasa? | Radannons