![]() Tomas Ljungkvist | |
Senior Asset Manager
Swedbank S.A.
www.swedbank.lu
Den globala tillväxten är fortfarande stark även om en avmattning skett i USA. Den asiatiska tillväxten drivs framförallt av Kina medan Japan återhämtar sig långsamt. I Europa och Sverige är tillväxten fortsatt hög.
Inkommande data har varit blandad i USA den senaste månaden. Fokus har dock legat på den svaga amerikanska bostadsmarknaden. Husförsäljningen har fortsatt att dämpas och den avkylning som skett inom bostadssektorn de senaste 18 månaderna har blivit mer påtaglig under tredje kvartalet. Prisbilden har utvecklats negativt då utbudet av fastigheter har ökat påtagligt. Från september förra året till i år har priserna på nya hus sjunkit cirka 5%. Räknat från högsta nivån som är från mars i år har priserna fallit 12%.
De flesta företag har nu rapporterat sina resultat från tredje kvartalet. Många finansiella företag har fått skriva ned sina vinster då de måste göra stora reserveringar för befarade kreditförluster. Det är inte bara amerikanska företag som drabbats av förluster. Stora banker i Tyskland och Schweiz har också gjort stora reserveringar för kreditförluster. Jag har i tidigare artiklar beskrivit att riskerna ökat för att amerikanska hushåll kan bli tvingade att dra ned på sin konsumtion och spara mer i spåren av den sämre husmarknaden. När tillgångspriser faller, t.ex. fastigheter, känner man sig inte längre lika rik och ett ökat sparande blir naturligt. Under de senaste månaderna har dessutom oljepriset stigit kraftigt. Detta har också tagit konsumtionsutrymme för hushållen. Den amerikanska dollarn har på kort tid tappat mycket i värde. Det är en faktor som många företag nämner i sina kvartalsrapporter. I Sverige och Europa känner exportföretagen av det negativa med den svagare USD, medan det naturligtvis är det motsatta i USA. Amerikanska tillverkningsföretagen säger sig kunna kompensera svagare inhemsk efterfrågan med ökad försäljning globalt. När det gäller USD, kommer vi allt närmare en tidpunkt då vi hittar ett jämviktspris.
Svensk tillväxt är fortsatt hög och främst inhemskt driven. Skattesänkningar, bättre arbetsmarknad och högre löner gynnar den privata konsumtionen och detaljhandelsförsäljningen går mot ännu ett rekordår. Hög inhemsk efterfrågan, högt kapacitetsutnyttjande hos många företag och stigande kostnader samt högre livsmedel-, el- och bensinpriser drar upp inflationstakten. Riksbanken höjde därför räntan till 4% vid sitt senaste möte. Sverige har därmed samma nivå på sin styrränta som EMU-länderna. Vi räknar med att Sverige kommer att fortsätta att höja räntan ytterligare nästa år medan Europa kommer att avvakta. Kronan borde därför stärkas under de närmaste kvartalen. Sammanfattning-en från de nationalekonomiska trenderna är att osäkerheten har ökat. Osäkerhet är något som de finansiella marknaderna ogillar.
Framtidsoptimism inom nya energin
Jag har under året vid ett flertal tillfället skrivit om den nya energin. Världens länder och dess politiker har insett faran med vad koldioxidutsläppen kan ställa till med. En amerikansk forskare sa nyligen ”detta är den utan tvivel största krisen i världen och antagligen den största vi någonsin stått inför”. Vi ser nu att företag som har etablerade produkter inom den nya energin känner av den kraftigt stigande efterfrågan på deras produkter. Nyligen kom det danska vindkraftföretaget Vestas Wind med sin rapport. Rapporten var mycket stark liksom framtidsoptimismen. Aktien steg 16% på rapportdagen. Under de senaste 12 månaderna har aktien stigit med drygt 200%. Ett annat bolag som kom med rapport var norska bolaget Renewable Energy Co (förkortas REC). Bolaget är verksamt inom solenergi. Även här steg vinsten kraftigt och utsikterna ser minst sagt soliga ut. Aktien har under de senaste 12 månaderna stigit med knappt 200 %.
Bilden visar hur dessa båda aktier har gått under de senaste 12 månaderna jämfört med ett brett Europa
![]() |
Advokaten & Finans | December 2007
| E-mail adresse | Tilmeld · Sänd till en vän |











