En Sueco – i samma höga kvalitet som våra andra tidningar både vad gäller redaktionell text, snygg design och välplanerad distribution

Nyhedsbrev
Afmeld
Januari 2008




Min erfarenhet av de märkliga, spanska parkeringsreglerna
Vanligtvis är spanjorerna vänliga och tillmötesgående mot oss som valt Spanien som vårt andra hemland. Ibland kan det dock uppstå problem – problem som grundar sig på att vi inte har tillräckligt med erfarenhet innan vi ger oss in i en diskussion 

Text: Larsen Press

I mitt kvarter bor det en spansk dam med körkort. En gång parkerade hon en av sina två bilar framför min inkörsport, vilket gjorde att jag inte kunde få ut min bil ur garaget. Jag lyckades få tag i henne och hon flyttade på sin bil. När detta hade upprepats tre-fyra gånger var vi ganska irriterade båda två på att jag ännu en gång måste be henne flytta på bilen, så att jag kunde få ut min.
Vi sa några mindre trevliga ord till varandra och det hela slutade med att hon vägrade att flytta på bilen.

Ring polisen
Det var bara att ringa till polisen, sa hon med ett flin, vilket gjorde att jag genast blev på min vakt.
Jag ringde i alla fall till Policia Local som skickade en patrullbil med två poliser. Poliserna förklarade vänligt att de inte kunde hjälpa mig. Den spanska damens parkering utanför min port och ingång till gården var kanske omoralisk men inte olovlig. Därför skulle jag vända mig till kommunens avdelning Tenencia de Alcaldía i La Cala eller i Las Lagunas och få skylten Salida de Vehículos – Vado Permanente (Utfart fordon – Förbud att parkera fordon) för att undgå att hon i framtiden parkerade framför min port. Kunde detta verkligen vara sant? Hade jag förstått de vänliga poliserna rätt, eller höll spanjorerna ihop?
Tvivlen gnagde…
Innan jag begav mig av till kommunhuset ringde jag därför upp min advokat. Han bekräftade att polisernas upplysningar var korrekta.

På kommunhuset
Förargad över den spanska damens poängtering promenerade jag iväg till kommunhuset. Vid informationsdisken blev jag hänvisad till ett kontor på första våningen, men jag hamnade i fel kö. Hit skulle man inte förrän det var dags att hämta ut Vado Permanente-skylten. Jag skulle först gå till ett annat kontor på bottenvåningen och få en ansökningsblankett att fylla i.
Ny kö – och en halvtimme senare stod jag med ansökningsblanketten i handen. Förutom blanketten skulle jag bifoga ett foto på min inkörsport så att de kunde se var skylten skulle sättas upp. Så det var bara att gå hem igen och ta ett foto.

Väntetiden
Denna gång fick jag skjuts till kommunhuset av en vänligare granne. En ny kö väntade mig, men till sist fick jag lämna in min ansökan med fotot och fick beskedet att komma tillbaka igen om en månad så skulle skylten vara klar. Polisen skulle först inspektera och godkänna platsen.” Med andra ord; väntetid.
Vissa dagar parkerade den spanska damen framför min port, andra dagar slapp jag hennes bil och kunde lätt köra ut på gatan. Självklart kunde jag ha parkerat bilen på gatan när damens bil blockerade ingången till min inkörsport, men den glädjen skulle hon inte få. Nu väntade jag bara på att få hem min skylt och på att min spanska ”väninna” och hennes bil skulle komma. När den sedan stod parkerad utanför min inkörsport skulle skylten upp med en himla fart, och så ett telefonsamtal till Policia Local…
En månad hade nu gått och det bar av till kommunens avdelning Tenencia de Alcaldía igen. Men skylten hade ännu inte kommit. ”Försök igen om en vecka”, löd svaret. Detta upprepade sig ett par gånger, men till sist var det dags.
In i den rätta kön, fram med de 7,66 euro som det kostar att hämta ut den eftertraktade skylten plus 53 euro till skatten.
Med ett glatt humör bar det snabbt av hemåt igen.

Väntar fortfarande
Har den spanska bilisten möjligen ett sjätte sinne, för till min besvikelse är det ingen som parkerar utanför min inkörsport sedan jag fick hem och satte upp Vado Permanente-skylten.
Jag fortsätter trots allt att spana efter min spanska ”väninna” och jag måste tyvärr erkänna att hon vunnit kampen. 

Enligt lagen ska man sätta upp en ”parkering-förbjuden”-skylt om man vill undgå att folk parkerar och spärrar infarten till en privat carport, garage eller inkörsport. 
Skulle någon trots allt parkera bilen under en Vado Permanente-skylt, kan man vända sig till den lokala polisen och få den bortforslad. 

Vado Permanente-skylten ska som ovan nämnt, införskaffas på kommunens avdelning Tenencia de Alcaldía och kostar (i Mijas kommun) 7,66 euro. Dessutom ska en årlig avgift på 9,02 euro per bil betalas samt 12,02 euro per meter. Slutligen ska man betala skatt en gång om året och kostnaden varierar beroende på hur många fordon som ska parkeras vid skylten. En plats för två fordon vid ett normalt bostadshus kostar cirka 50-80 euro per år. 

Parkerar man under en Vado Permanente-skylt riskerar man att få sin bil bortforslad. Bor man i Mijas kommun kan man hämta sitt fordon på Depósito de Vehículos som ligger på Camino de Coín 1 (vid Gocart-klubben). Det kostar då cirka 7,50 euro per dag, från 30 euro för bärgningen av en vanlig personbil samt böter på cirka 90 euro.
För mer information, se Mijas kommuns hemsida: www.mijas.es



Diverse | Januari 2008
E-mail adresseTilmeld · Sänd till en vän






Alarma Universal

Det Norske Magasinet

Landsbanki

La Danesa


Norrbom
Norrbom Marketing
Centro Idea · Ctra. de Mijas km. 3.6 · 29650 Mijas-Málaga
Tel. 95 258 15 53 · Fax. 95 258 03 29
Norrbom

Norske Magasinet En Sueco Magasinet Dansk La Danesa Magic Media Guide til Spanien

Till första sidan | Kontakta oss | Redaktionen | Que Pasa? | Radannons