En Sueco – i samma höga kvalitet som våra andra tidningar både vad gäller redaktionell text, snygg design och välplanerad distribution

Nyhedsbrev
Afmeld
Februari 2008




Depression
Depression är en störning av hjärnans biokemi och kan utlösas av olika faktorer. Ofta är det en påverkan av neurotransmittoren serotonin som framkallar depression. Det finns många depressiva tillstånd med olika symptom, men de har alla det gemensamma att personen under en längre tid lider av hopplöshet och en avsaknad tro på sig själv och framtiden

Text: Susanne Genet
ansvarig för Biosym, Bipoat, Phytoterapeut, Zonterapeut och Kinesiolog för Anni’s Vitalshop 

Cirka en tredjedel av alla människor drabbas någon gång i livet av en depression, i lättare eller svårare grad. 

Tre kategorier av depression
Depression delas in i tre kategorier beroende på hur allvarlig den är:
1. Lätt depression där de dagliga göromålen är svåra att utföra och man struntar i allt.
2. Moderat depression där man endast är kapabel att sporadiskt utföra sitt arbete och sina plikter.
3. Svåra depressioner som inte bör behandlas på egen hand. Denna form av depression delas in i två grupper: A, utan psykos och B, med psykos. 

Vid behandling av depression används det internationellt erkända frågeschemat Hamiltons Depression Scale, HAMD-schemat. Schemat fylls i och utifrån en skala avgörs det hur stor grad av depression man lider av. 

Orsaken till depression
Neurotransmittoren serotonin förmedlar kommunikationen mellan nervcellerna och sörjer för att skicka impulser vidare i systemet. En avgörande faktor vid depression är neurotransmittorernas ämne till att skapa kommunikation mellan nervcellerna och därmed skapa ett gott humör. Processen börjar med att serotonin (neurotransmit/signalsubstans) friges från avsändarnerven. Med hjälp av neurotransmittoren skickas en impuls från en nervcell till en annan. Reaktionen sker när impulserna når det center i hjärnan, som styr känslorna. Vacklar neurotransmittorerna, uppstår depressionen. 

Brist på serotonin
Det kan finnas många orsaker till depression, men brist av produktionen av serotonin är en av de vanligaste anledningarna. Faktorer som påverkar produktionen av serotonin är stress, sömnlöshet, psykologisk påverkan, dåligt självförtroende, missbruk i olika former (alkohol, kaffe, tobak eller annat), vintermörker, fel kost med för lite av de bra fettsyrorna, brist på aminosyror, vitaminer och mineraler. 

Tryptofan och melatonin
För tillfället härskar en stor skräck för fett i Europa. Speciellt medierna uppmanar till fettsnål kost, men problemet är att många unga och speciellt då kvinnor, så effektivt drar in på fettet i deras kost, att de utvecklar akuta bristsymptom. Fett är ett vävnadshormon och när man inte får tillräckligt med fett, uteblir menstruationen, man får eksem, saknar energi och chansen för depression blir större. För att undgå depression är det viktigt att få igång produktionen av serotonin, att ta kompletterande ämnen som kan ersätta bristen på serotonin. Några av dessa ämnen är tryptofan och melatonin, som kan tas som kosttillskott och därmed lindra depressionstillstånden. 

Tryptofan finns naturligt i kalkon, lax, tonfisk, ris och sojaprodukter. Melatonin finns i havre, majs, ris, korn, bananer, gurka, rödbetor, tomater och ingefära. 

Det finns tre mycket viktiga faktorer vid bekämpning av depression:
Psykiska: Man bör betrakta sig som sjuk och därför vårda sig själv utan att ha dåligt samvete. Dessutom är det tillrådligt att söka professionell hjälp.
Fysiska: Lätt motion samt frisk luft varje dag.
Kemiska: Att äta en närande och riktig kost, se till att få tillräckligt med de rätta vitaminerna, mineralerna och fettsyrorna. 

Behandling:
• Omnimin, 1 st, två gånger per dag
• EpaGla+, 2 st, två gånger per dag
• Lecithingranulat. En struken matsked per dag
• Multi-B, 1-2 st per dag. Fungerar som vår nervvitamin
• Magnesium+300. Verkar avslappnande både på muskler och på psyket
• Selen, 1-2 st per dag. Ökar nivån av serotonin
• Omni-Vital, 1-2 st per dag. Energigivande
Alla dessa produkter från Biosym säljs av Anni’s Vitalshop i Los Boliches, Elviria och i Nerja.
Hälsa & Skönhet | Februari 2008
E-mail adresseTilmeld · Sänd till en vän






Landsbanki

La Danesa

Alarma Universal

Det Norske Magasinet


Norrbom
Norrbom Marketing
Centro Idea · Ctra. de Mijas km. 3.6 · 29650 Mijas-Málaga
Tel. 95 258 15 53 · Fax. 95 258 03 29
Norrbom

Norske Magasinet En Sueco Magasinet Dansk La Danesa Magic Media Guide til Spanien

Till första sidan | Kontakta oss | Redaktionen | Que Pasa? | Radannons