En Sueco – i samma höga kvalitet som våra andra tidningar både vad gäller redaktionell text, snygg design och välplanerad distribution

Nyhedsbrev
Afmeld
Februari 2008




Manuel Chaves– ett politiskt porträtt
Manuel Chaves
Manuel Chaves

Den 61-årige Manuel Chaves är efter 17 år som andalusisk regionsledare, ”presidente de Junta de Andalucía”, en skicklig politiker som vanligtvis får sina idéer realiserade. Till hans senaste framgångar hör godkännandet av den nya självstyrelselagen, el estatuto, som erkänner andalusierna som ett unikt folkslag – en beteckning som skapat stor polemik och irritation, särskilt bland högern. 

Chaves prisas ofta av sina partikamrater i PSOE för sin lojalitet och sitt engagemang, men hans motståndare beskriver honom som en politiker som efter många år vid makten blivit något kraftlös
 

Text: Stine Mynster
Comunica.dk 

Chaves föddes i Ceuta år 1945. Den största delen av sitt liv har han tillbringat i Sevilla och Cádiz och han ser sig själv som en äkta andalusier i både själ och hjärta. Han utbildade sig till jurist vid Universidad de Sevilla, där han också arbetade som lärare innan han avslutade sin doktorsavhandling i arbetsrätt och därmed säkrade sig en plats som lektor på juridikfakulteter, först i Bilbao och därefter i Córdoba. 

Hans politiska karriär började på 60-talet då han som juridikstuderande engagerade sig i student-politik. Det var i denna miljö som han stiftade bekantskap med lärare och klasskamrater som var emot Francos regim, såsom Amparo Rubiales och den senare socialistiske regeringsledaren Felipe González. Det var även här som hans passion för socialistpartiet PSOE väcktes – en passion som inte svalnat med åren. 

Efter regionsvalet år 1990 utnämndes han direkt till Andalusiens regeringsledare. Förutom att ha varit andalusisk parlamentsmedlem för Cádizkretsen sedan 1990, har Chaves även varit medlem av Kongressen (1977-1990), samt arbetat som arbets- och social-minister i Junta de Andalucía (1986 -1990). 

Regionsarbete inom EU
Chaves har varit medlem i den spanska delegationen i EU:s regionsutskott sedan det bildades år 1994. Regionsutskottet är ett rådgivande organ inom EU som består av 344 regionalt och lokalt folkvalda medlemmar från EU:s 27 medlemsländer. Regionsutskottet är regionernas och kommunernas språkrör i EU och Spanien har här representanter från landets alla 17 autonoma regioner. Syftet med utskottet är att ge kommuner och regioner möjlighet att uttrycka sina åsikter vad gäller förslag till nya direktiv och förordningar som påverkar EU-länderna på regional eller lokal nivå. 
Chaves arbetar för närvarande med att understödja medelhavsregionernas situation, med Andalusien och Toscana i spetsen. Syftet med att stärka dessa regioners roll i EU är att uppnå större genomslagskraft och därmed vårda regionernas intressen samt öka samarbetet mellan regionerna. Dessutom har han bidragit till att Andalusien idag har ett nära samarbete med de nordafrikanska MAGREB-länderna, vilket har varit nödvändigt eftersom Andalusien är den region som får allra flest illegala invandrare från Afrika. 

Den stora kärleken
Chaves har en lång politisk karriär bakom sig och firar i år 40-årsjubileum som partimedlem i både PSOE och i den vänsterorienterade fackföreningen UGT. Han har varit medlem i partiets styrelse sedan 1981 och år 1994 utnämndes han till generalsekreterare för PSOE Andalusien. I juli 2000 blev han sedan tilldelad den prestigefyllda titeln – på uppmaning av den nuvarande regeringsledaren José Luis Rodríguez Zapatero – ordförande för PSOE. 

Chaves har alltid haft ett starkt band till partiet och han karakteriseras i media som en av dess tunga profiler. Och att jobbet som partiordförande är något som han är mycket stolt över, har han aldrig förnekat. Det lät till och med som en kärleksförklaring till partiet när han för ett par år sedan förklarade i partitidningen El Socialista, vad ordförandeposten betydde för honom:
- Jag är stolt över hela min politiska karriär och särskilt över mina år som ledare av Junta de Andalucía. Men det är inget jämfört med de känslor jag fick då jag blev ordförande för ett så viktigt och formidablet parti som PSOE. Att vara ordförande under en period då PSOE kan göra mycket bra för Spanien och spanjorerna är ännu mer tillfredsställande. Jag garanterar att mina insatser kommer att vara i proportion till den djupa tillit som partimedlemmarna visat mig och som jag själv haft till partiet under i stort sett hela mitt liv.  

Kö vid tvättstället
Korruptionsskandalen i Marbella har lett till att många medborgare tappat förtroendet för de stora politiska partierna, vilket förstärkt den politikleda som sedan länge varit stark bland spanjorerna. Men vad tycker Chaves? Enligt ett uttalande i tidningen El País i maj förra året framgår det att det är ”kö vid tvättstället” när det gäller just ansvaret för skandalen. Det är lättare att överlåta det hela till rättsväsendet och istället tala om framtiden. 

- Hela korruptionsskandalen i Marbella kommun är nu i domstolens händer. Domaren avgör vem som ska ta ansvar och vem som ska straffas och under tiden kommer vi att göra allt för att de pengar som stulits återlämnas till medborgarna. Det är det första som måste ske. Därefter tror jag att vi i de politiska partien måste – för att inte framkalla avståndstaganden från medborgarnas sida – tala om Marbellas framtid och arbeta för att återskapa Marbellas image som ledande turistdestination på Costa del Sol. Framtiden är i goda händer, för den är i händerna på rättsväsendet. 

Många av Chaves kritiker har dock pekat på hans roll i korruptionsskandalerna runtom i Andalusien de senaste åren. Flera av dem har också karakteriserat honom som maktsjuk och utmattad efter åren vid makten. 

En mångfacetterad man
Chaves är gift och har två barn. Familjen bor i Sevilla. På sin fritid är han en passionerad biobesökare, men han tycker även om att läsa och han älskar The Beatles. Varje dag börjar han med en joggingtur och när han åker på semester blir det som regel till kustområdena vid Cádiz och Huelva. Det förefaller osannolikt att en man som Chaves skulle tappa intresset för politik, men han skulle inte ha någonting emot att återvända till sitt yrke som lärare vid universitetet i Córdoba för att vara med och utbilda den nya generationen. 

Det finns många åsikter om Chaves. Bland hans beundrare återfinns bland annat skolkamraten Felipe González, som en gång beskrev Chaves som en god människa som har fördelen att denna godhet även speglas i hans ansikte. Hans image som den ordinäre mannen med det stora hjärtat är dock en sanning som ofta retar hans kritiker. De menar att hans 17 år vid makten stigit honom åt huvudet. Kritikerna har de senaste åren även uppmanat Chaves att inte ställa upp i kommande val, då de tycker att det är hög tid att nya förmågor ska få träda in. 

Chaves huvudmål är att förbättra välfärden i Andalusien och bekämpa arbetslösheten. Han var den förste regionsledaren som införde 35-timmars arbetsvecka för den offentliga sektorn. Han arbetar även för att få den privata sektorn att följa samma exempel, som ett led i att minska arbetslösheten. För visst finns det fortfarande problem att ta itu med i Andalusien, som på många områden ligger långt efter andra spanska regioner.
 
Kampen för den nya lagen
De autonoma regionernas självstyrelseslagar, eller grundlagar om man så vill, är idag mycket omdiskuterade eftersom de är under omförhandling. Man menar att självstyrelselagarna inte är aktuella längre, då det spanska samhället idag ser mycket annorlunda ut än vad det gjorde för 25 år sedan när de flesta av lagarna trädde i kraft. Andalusien var en av de första regionerna som tog tag i saken på egen hand och i november 2005 presenterade Chaves ett reformförslag för den andalusiska grundlagen. I det första utkastet blev Andalusien kallat för en nation, men det ordvalet sågs som ett tecken på extremism och man omformulerade då förslaget så att Andalusien istället kallades för ”una realidad nacional”, ungefär ”en nationell realitet”. Generellt sett fokuserar man sig för mycket på ordet nation i det spanska samhället, men lustigt nog används det ofta i regionala sammanhang. 

Efter Francos död och demokratiseringen talade spanjorerna varken om nationalkänsla eller deras nationella identitet. Det nationella tillhör på något sätt regionerna, som i den spanska grundlagen från 1978 benämns som nationaliteter, vilket ibland förväxlas med nationer. Chaves fick till slut den nya lagen godkänd, dock under kritik från oppositionspartiet PP. Men hur definierar Chaves själv Andalusien som una realidad nacional? Svaret i El Socialista låter lite luddigt: 
- Det är sant att detta begrepp figurerar i förordet till den nya grundlagen och att det är en förstärkning av termen ”nationalitet” som förekommer i den gamla grundlagen från 1981. Mer än så betyder det inte, men inte heller mindre. Det avgörande är att andalusierna vill att grundlagen blir fullständigt uppdaterad, även på det symboliska planet. Några bryr sig inte om det, och ännu mindre högern, men inom grundlagens ramar behöver andalusierna varken be om ursäkt eller tillåtelse från någon om något längre. 

Svaret på frågan om vilken betydelse den nya grundlagen har för andalusierna är ännu mer diffus. Chaves nämner gång på gång att Andalusien går en fantastisk tid till mötes och att man närmar sig denna i och med den nya grundlagen. Som bevis hänvisar han till hur situationen i Andalusien såg ut innan självstyret (innan 1981), och hur det gått sedan dess. Han menar att lagen är ett verktyg för en bättre framtid och andalusierna ska vara uppmärksamma på dess vitala betydelse. Han påpekar också att Andalusien måste få större inflytande på både Spanien och Europa. 

Entusiasmen för Andalusiens nya lag är dock dämpad bland befolkningen. Bara 36,2 procent av andalusierna röstade vid folkomröstningen i maj förra året. Kanske är lagen ett exempel på ett politiskt projekt, vars symboliska värde är mycket större än dess egentliga effekt på befolkningen. Något tyder på att inte ens politikern bakom projektet kan förklara varför andalusierna ska skratta sig lyckliga för att de är en ”nationell verklighet”. 



Junta de Andalucía
Junta de Andalucía ligger i Sevilla och är namnet på regionsregeringen i Andalusien. Den består av parlament, regionsledare och regeringsråd.
Parlamentet är den lagmässiga församling under vilket utveckling och godkännande av lagarna samt val av regionsledare hör. 

Regionsledaren väljs via absolut majoritet i Parlamentet och utnämning sker av kungen.
Parlamentet består av 109 medlemmar, fördelade på fyra parlamentariska grupper (PSOE: 61 mandat, PP: 37 mandat, Förenade Vänstern: 6 mandat, Partido Andalucista: 5 mandat). 

Parlamentet väljer åtta senatorer som representerar Andalusien i den nationella Senaten i Madrid.
Regeringsrådet är det politiska och administrativa organ som består av regionsledaren och de 14 personer som han valt ut till regionsministrar för de 14 ministerierna. 

Det är val till Junta de Andalucía vart fjärde år, nästa gång i mars.
År 2006 var Manuel Chaves årsinkomst 77.246,28 euro.
År 2005 disponerade Junta de Andalucía över en budget på över 25.000 miljoner euro och sysselsatte omkring 200.000 medarbetare.

Profiler | Februari 2008
E-mail adresseTilmeld · Sänd till en vän






Alarma Universal

Landsbanki


Norrbom
Norrbom Marketing
Centro Idea · Ctra. de Mijas km. 3.6 · 29650 Mijas-Málaga
Tel. 95 258 15 53 · Fax. 95 258 03 29
Norrbom

Norske Magasinet En Sueco Magasinet Dansk La Danesa Magic Media Guide til Spanien

Till första sidan | Kontakta oss | Redaktionen | Que Pasa? | Radannons