En Sueco – i samma höga kvalitet som våra andra tidningar både vad gäller redaktionell text, snygg design och välplanerad distribution

Nyhedsbrev
Afmeld
Mars 2008




Hormoner - ja eller nej?
Att ta hormoner när man är i övergångsåldern är för många kvinnor ett känsligt ämne. Det finns både positiva och negativa sidor med en hormonbehandling och alla kvinnor reagerar inte på samma sätt vid en sådan behandling. 

Text: Søs Wollesen, Biosym A/S

Övergångsåldern är en naturlig fysiologisk process med hormonella förändringar som påverkar hela kroppen. Några kvinnor går igenom denna fas utan nämnvärda problem medan andra får stora besvär och upplever dramatiska konsekvenser. I dessa fall bör man överväga en hormonersättningsbehandling.

Definition
Menopaus och klimakterium går hand i hand men är inte samma sak. Menopaus är när menstruationen upphör. Klimakteriet är tiden strax före och strax efter meno-pausen. Det är under klimakteriet som det sker stora förändringar i den hormonella balansen och det är följdsymptomen av dessa förändringar som ger de olika fysiologiska svängningarna.

Förändringarna i kroppen
En del ändringar sker redan, ofta utan att märkas, under den tidiga premenopausala perioden. Fertiliteten (förmågan att bli befruktad) sjunker redan märkbart i 36-40 års ålder. Detta beror på allt fler och fler menstruationscykler utan ägglossning. De små blåsor, vari äggen utvecklas, blir mindre känsliga för könshormonerna. När kvinnan närmar sig de 50, tar stimuleringen av äggblåsorna längre tid, vilket medför att intervallen för blödningarna också förlängs. Östrogennivån börjar avta och det förekommer nästan inga ägglossningar, efterhand upphör blödningarna.
Menopausen inträder vanligtvis i åldern 48-55 år, genomsnittsåldern är 51,5 år. Kvinnans äggstockar upphör att producera östrogen, men produktionen av androgener (manliga könshormoner) fortsätter dock, där den mest aktiva är testosteron. Då mängden av östrogen är låg och testosteronet är förhållandevis högre, kan det för några kvinnor medföra en lite grövre stämma och ökad kroppsbehåring.
Alla dessa hormonella förändringar går under benämningen det klimakteriska syndromet.

Det klimakteriska syndromet
Detta syndrom är inte en sjukdom utan en helt normal fysiologisk process i den kvinnliga organismen. Klimakteriet kan förändra kvinnan både fysiskt och psykiskt. Undersökningar visar att utan ersättande hormonbehandling, får mellan 70-75 procent av alla kvinnor dessa symptom i mer än ett år och 20-30 procent av alla kvinnor har svåra klimakteriska förändringar. Under 20 procent anser att de inte lider av dessa symptom.

Symptomen
För en del kvinnor är det första symptomet oregelbundna blödningar. När det inte existerar någon ägglossning, förekommer bara en kontinuerlig påverkan på slemhinnan i livmodern. På sikt blir den avstött som en menstruation. När blödningarna verkar onormala, bör man kontakta sin läkare för närmare undersökning. Ett annat normalt fenomen är värmevallningar och svettningar. Dessa symptom sägs bero på vasomotoriska förändringar, vilka är förändringar i kärlens motorik. Man känner ännu inte till mekanismen mellan dessa fenomen, men de kan minskas genom östrogenbehandling. De psykiska symptomen kan överskugga de fysiska och för några kan de övergå i psykosomatiska symptom dvs. psykiska symptom som konverteras till fysiska besvär. Det kan t.ex. vara överkänslighet, humörsvängningar, huvudvärk och svårigheter att sova. Det sistnämnda beror på bristen på östrogen.

Degenerativa förändringar
Efter klimakteriet inträder de degenerativa förändringarna. Dessa förändringar beror på hormonella förändringar till följd av den bristande produktionen av östrogen i äggstockarna. De degenerativa förändringarna kommer efter en period med östrogenbrist. Många kvinnor upplever en torrhet i slidan, vilket kan medföra smärtor vid samlag. Denna torrhet medför tillsammans med en ändring av pH-värdena en ökad infektionsrisk. Avsaknaden av östrogen kan också medföra att slemhinnan i några områden av urinblåsan tunnas ut, vilket kan ge urininkontinens. Vävnaden som stödjer blåsan, och livmodern tunnas också ut, som på sikt kan resultera i framfall av både urinblåsan och livmodern.
Den degenerativa förändringen som avsaknaden av östrogen också kan förorsaka är benskörhet. Östrogenbrist är dock inte den enda orsaken till detta. Faktorer som rökning, alkoholförbrukning, låg kroppsfettsprocent eller ärvda anlag spelar också en roll. Östrogenets verkning på bentillverkningen är ännu inte helt klarlagd, däremot har man visat att kvinnor som tagit östrogen har färre antal benbrott än kvinnor som inte fått östrogen-ersättande behandlingar.

Vidare förlopp
Utan behandling kommer värmevallningarna och svettningarna vanligtvis att avta efter några år. De degenerativa förändringarna utvecklas dock kontinuerligt och för några kvinnor betyder det stora förändringar i deras vardag och inskränkt fysisk aktivitet. Det är i sådana fall som ersättningsbehandling med hormoner bör övervägas. 

Hormonbehandlingen kan ha två mål. Det kan vara för att minska de klimakteriska förändringarna såsom värmevallningar och svettningar eller för att förebygga de nedbrytande förändringarna.
Om målet med hormonbehandlingen är att förebygga, bör man inte tveka att börja behandlingen. Är det för att minska eller undvika förändringarna förenade med klimakteriet, bör man överväga det lite mer noggrant, då det som i många fall vid en medicinsk behandling finns olika risker och biverkningar. Är förändringarna svåra och de påverkar ens vardag mycket, bör man återigen överväga att påbörja behandlingen.

Behandlingen beror på målet
Man gör skillnad på lokal och allmän behandling. Lokal behandling ges för att motverka förändringar i slidan. Förebyggandet av de övriga klimakteriska förändringarna kräver en allmän behandling som kan ges som sekvens- eller kombinationspreparat. Sekvenspreparat betyder att hormonerna ges i olika perioder, det vill säga att det ges östrogen under tre veckor åt gången följt av en veckas paus. Under de sista 12 dagarna av denna period ges också ett gestagen, vilket medför att det i pausen förekommer en menstruationsliknande blödning. Önskar man inte dessa blödningar kan man få en kombinationsbehandling där man kontinuerligt ges hormoner. Denna behandling gör att slemhinnan i livmodern efter hand tunnas ut, vilket stoppar blödningarna. En annan möjlighet inom kombinationspreparaten är ett ämne som kallas tibolon som liknar de kvinnliga könshormonerna men som samtidigt har en svag androgen effekt. Androgen sägs ha en positiv inverkan på sexlusten, som kan vara nedsatt i samband med övergångsåldern.

Inte bara hormoner
För att du ska få maximalt utbyte av behandlingen bör även din livsstil vara sund. Du bör äta så varierat och hälsosamt som möjligt. Det finns också flera icke-medicinska preparat på marknaden som kan stimulera några av de
klimakteriska förändringarna. Exempel på sådana preparat är pollenextrakt och preparat utvecklade på soja- och linfrön, som är kända för att minska flera av symptomen. Fytoöstrogener imiterar de naturliga östrogenerna, men med en mycket svagare effekt. Dessutom rekommenderas ett balanserat vitamin- och mineralpreparat. Motionera regelbundet då det stärker ben och muskler och samtidigt ger en bättre matsmältning, en bättre ämnesomsättning och har en positiv effekt på psyket. Rökning och alkohol i större mängder bör undvikas. Drick mycket vatten under dagen.

Kontakta Annis Vitalshop i Elviria, Los Boliches eller Nerja för ytterligare information om dessa preparat.

Läkaren Søs Wollesen, Biosym kan du träffa i Anni’s Vitalshop i Los Boliches, fredag 7 mars, kl. 11.00-13.00.
Hälsa & Skönhet | Mars 2008
E-mail adresseTilmeld · Sänd till en vän






Det Norske Magasinet

Alarma Universal

Landsbanki

La Danesa


Norrbom
Norrbom Marketing
Centro Idea · Ctra. de Mijas km. 3.6 · 29650 Mijas-Málaga
Tel. 95 258 15 53 · Fax. 95 258 03 29
Norrbom

Norske Magasinet En Sueco Magasinet Dansk La Danesa Magic Media Guide til Spanien

Till första sidan | Kontakta oss | Redaktionen | Que Pasa? | Radannons