En Sueco – i samma höga kvalitet som våra andra tidningar både vad gäller redaktionell text, snygg design och välplanerad distribution

Nyhedsbrev
Afmeld
April 2008




Salon Gottlieb utökar med skönhetsterapeut
Therés mamma, Gun Homble, ställde upp som modell. ”Therés har alltid varit mycket artistisk”, konstaterar hon
Therés mamma, Gun Homble, ställde upp som modell. ”Therés har alltid varit mycket artistisk”, konstaterar hon
Salon Gottlieb i Los Boliches har gjort sig känd som en omtyckt frisör- och fotvårdssalong där man har en genuin känsla för service och kvalitet. Salongen drivs av den erkänt duktige frisören Kim Gottlieb och hans fru, Bente Gottlieb, som är fotvårdare. Nu har det danska paret valt att utöka sitt utbud av tjänster med hjälp av sin svenska svärdotter, skönhetsterapeuten Therés Homble 


”Jag kom till Spanien redan 1989”, berättar Therés Homble. Han tog studenten på Svenska Skolan i Fuengirola för att sedan bland annat studera konst i USA och utbilda sig till skönhetsterapeut på International School of Beauty i Torremolinos. ”Jag har alltid varit intresserad av konst, färger och smink och har länge arbetat med att åka hem till folk för att sminka dem inför såväl bröllop som fester. Min dröm är att en dag öppna ett spa.” 

För cirka två år sedan fick Therés sitt första barn, tillika Kims och Bentes barnbarn. ”Jag valde att stanna hemma med vår dotter fram tills nu. Det händer ju så mycket de första åren och det har varit helt underbart att få uppleva det. Men det känns jätteroligt att börja jobba igen”, konstaterar hon glatt och förklarar att hon sedan några veckor tillbaka har sin egen plats på Salon Gottlieb, där hon bland annat erbjuder ögonfransförlängningar, make-up samt vanlig och fransk manikyr. 

Sminkning för alla tillfällen
Dagen till ära har Therés lockat med sig sin mamma, Gun Homble, till salongen, för att på henne få illustrera de produkter hon använder och hur en sminkning brukar går till.
”Jag använder bara produkter som jag vet är skonsamma och som alla kunder tål. Och så använder jag smink av mineraler, eftersom de tillåter huden att andas. Om huden inte kan andas blir man lätt lite glansig i hyn mot dagens slut”, påpekar Therés och berättar att en vanlig sminkning vanligtvis tar ungefär 30 minuter. 

”Det är en konst att göra om människor och det finns inget jag hellre vill göra. När kunden är klar och tittar sig i spegeln – ja, reaktionerna gör min dag”, säger hon medan hon lägger en snygg och naturlig make-up på mamma Gun.

Ögonfransförlängningar
På salongen erbjuder Therés även en ny form av ögonfransförlängningar med hjälp av produkter som hon importerar från USA. Lösögonfransarna fästs en och en och ser otroligt naturliga ut. De kommer i olika längder och tjocklekar men gemensamt för alla är att de får ögonen att träda fram. ”Det tar ungefär en timme att fästa dem och de ser som finast ut de första fyra veckorna, men håller längre än så,” säger hon entusiastiskt.

15 år på kusten
Det är nu cirka 15 år sedan Kim och Bente öppnade Salon Gottlieb, men deras koncept är fortfarande detsamma: Att tillhandahålla skandinavisk service och kvalitet, med kunden i centrum. ”Vi använder bara kvalitetsprodukter och för oss är det allra viktigaste att kunden går härifrån nöjd”, förklarar de samstämmigt och tillägger att de alltid anpassar sig efter kundernas behov, önskemål och personlighet. 




Therés Hombles 3 snabba sminktips

1. Glöm inte att applicera foundation även på öronen, under hakan och på halsen så att du inte får en kant runt ansiktet.

2. Använd alltid smink som är lätt, gärna av mineraler. Din hud måste få andas!

3. När du sminkar dig, följ ditt ansiktes naturliga linjer och välj färger som passar dina toner och din hårfärg. 








Efter tre år av vägarbeten precis utanför Salon Gottlieb på Avda. Los Boliches i Edif. Don Luis är områdets vägar äntligen klara. Nu finns här till och med ett nytt parkeringsgarage, vilket gör salongen extra tillgänglig - speciellt under de hektiska och ofta svårparkerade vår- och sommar-månaderna.

Salon Gottlieb har öppet måndag till fredag, 10-18. 
Drop-in tas emot i mån av tid.
På salongen finns även ett solarium.


”De vanligaste problemen folk har med sina fötter är nerväxta naglar och liktornar”, berättar Bente, som står för fotvården på Salon Gottlieb
”De vanligaste problemen folk har med sina fötter är nerväxta naglar och liktornar”, berättar Bente, som står för fotvården på Salon Gottlieb
Nyheter | April 2008
E-mail adresseTilmeld · Sänd till en vän






Alarma Universal

Det Norske Magasinet

Landsbanki

La Danesa


Norrbom
Norrbom Marketing
Centro Idea · Ctra. de Mijas km. 3.6 · 29650 Mijas-Málaga
Tel. 95 258 15 53 · Fax. 95 258 03 29
Norrbom

Norske Magasinet En Sueco Magasinet Dansk La Danesa Magic Media Guide til Spanien

Till första sidan | Kontakta oss | Redaktionen | Que Pasa? | Radannons