![]() Sandy | |
Butikens ägare, Steen Poulsen, har nämligen äran att kunna presentera ett varierat sortiment inom internationella delikatesser, såsom pasta, pesto, marinerade grönsaker och tapanader från Italien, jasminris, fisksås och Satay från fjärran östern, spröda müsli och kaffe med vanilj- eller hasselnötssmak från England, choklad från Belgien och många andra frestelser.
”Vi är stolta över att kunna presentera några av de mest fantastiska delikatesser i vackra förpackningar som pryder din kökshylla och tillfredställer de mest kräsna smaklökar som t.ex. vita tryfflar, valnöts-kräm och den helt saliga balsam-vinägern från Modena. När vi köper in är kvalitet och originalitet nyckelorden”, säger Steen Poulsen, som med sina delikatesser bidrar till att sprida intresse och glädje vid unika smakupplevelser. ”De flesta delikatesser är relativt enkla att tillaga och består i regel bara av tre till fyra ingredienser. Hemligheten bakom den markanta smaken ligger däremot i kvaliteten av råvarorna, som man bl.a. upplever när man väljer en av våra olivoljor.”
I samarbete med den danskägda vinfirman, Sidola Vinos, har Delicatessen skapat en trevlig vinhörna i butiken. Här kan man hitta bland det bästa inom spanska viner och det är inte bara det som finns i flaskan som har betydelse.
”Självklart är det själva vinet – smaken, aromen, färgen, som har betydelse när man ska välja, men det finns faktiskt också mode inom vinflaskor”, förklarar Dorthe Olesen från Sidola Vinos, som varje lördag i maj månad bjuder på smakprover samt goda vinråd i Delicatessen. ”Karafferna lämnas kvar på hyllorna – för nu vill folk ha flaskorna på borden.” Och eleganta ska de vara. Det är helt fantastiskt att se, hur innovativa designarna är, när en ny flaska ska skapas. Även etiketterna har utvecklats så att de idag är estetiska, eleganta och minimalistiska – som små konstverk.”
Hos Delicatessen i Centro Idea kan man alltså hitta både supergoda viner för att avnjutas nu, men många passar även till att läggas i vinkällaren. Det finns viner i alla prisklasser samt ett stort urval ekologiska viner. Det rekommenderas att göra lördagsshoppingen till en utflykt bland delikatesser och speciellt utvalda viner i alla prisklasser. Smaka på dem varje lördag från
kl. 10 till 14.
![]() |
Mat & Vin | Maj 2008
| E-mail adresse | Tilmeld · Sänd till en vän |













