vatten…Nu är det inte brist på vatten…Nu är det inte brist på vatten…
Nu är det inte brist på vatten…Nu är det inte brist på vatten…
Den ena stunden uppmanas man att spara på vattnet eftersom landet har så mycket mindre vattenreserver i förhållande till ett annat år eller en annan månad. Varje gång blir man orolig, inte bara för sin persilja och särskilt då den bredbladade, som trivs bäst i fuktiga förhållanden, utan också för själva helhetsbilden – den hotande
torkan och risken för att stora delar av Spanien omvandlas till öken. Men tack vare nederbörden i maj finns det tillräckligt med vatten för tillfället
Det fanns antingen för lite vatten på ett ställe eller för mycket på ett annat. Därför planerade regeringen att transportera det - från floden Ebro till Barcelona. Men så regnade det rikligt och Ebro var nära att svämma över. Även på Costa del Sol fick vi vår beskärda del. I början av juni var landets reservoarer fyllda till 57 procent.
Lösningar på lång sikt
På grund av den osäkra naturliga vattenförsörjningen och en stadigt ökande förbrukning, bör naturen få en hjälpande hand, vilket myndigheterna arbetar på. Man vill bland annat skapa ett större nätverk av akvedukter för att frakta vattnet från floden Ebro till Barcelona - som drabbades värst - dit man har transporterat vatten med skepp från Frankrike.
Redan 2001 hade den dåvarande konservativa regeringen planer på att bygga akvedukter som skulle leda vatten från Ebrofloden till Valencia, Murcia och Andalusien. Men då PSOE kom till makten 2004 lades dessa planer på hyllan med hänsyn till miljön. Man fruktade att de många fördämningar som skulle byggas kunde förorsaka översvämningar i viktiga naturområden och att vattnet kunde föra med sig fisk- och andra djurarter som inte hör hemma i den sydliga delen av landet och därmed skulle vara skadliga för miljön.
Sedan blev vattenbristen mer akut och man insåg att man var tvungen att forsla vatten till Barcelona, som var helt torrlagd.
Akvedukterna är en del av en större plan, kallad Plan Hidrológico Nacional, som är budgeterad till omkring 2,7 miljarder euro, varav 20 procent finansieras av EU.
Regeringen debatterar i skrivande stund huruvida man ska ge OK för byggandet av akvedukterna eller vänta ytterligare en regnperiod.
Avsaltningsanläggning ska säkra vattenförsörjningen
Medan vi på Costa del Sol väntar på att akvedukterna ska byggas finns det tre färskvattenanläggningar i Almería och Málaga som, enligt en redogörelse från vattenverkens sammanslutning, kommer att säkra vattenförsörjningen.
De tre anläggningarna producerar sammanlagt 122 kubikhektometer vatten om året, vilket motsvarar 11 procent av vattenreserverna.
Arbetet med att uppföra en ny anläggning i Fuengirola/Mijas väntas komma igång inom kort.
Dock är en avsaltningsanläggning inte heller den optimala lösningen eftersom processen med att konvertera saltvatten till färskvatten både kräver ström och kemikalier, som bägge skadar miljön.
Restriktioner
Även om Costa del Sol inte har ett överflöd av vatten finns det nu i alla fall tillräckligt med vatten för att klara sommaren. Vattenreservoaren La Concepción är fylld till 100 procent, dessutom är avsaltnings-anläggningen Planta Desaladora de la Costa del Sol igång. Detta innebär att det inte kommer att införas stramare restriktioner för vattenförbrukning än de som gäller sedan 2005.
Restriktioner för Costa del Sol avseende vattenförbrukning
• Den dagliga vattenkonsumtionen i hushållen får inte överstiga 250 liter per person.
• Privata och allmänna trädgårdar får bara vattnas med 500 kubikmeter vatten per hektar och månad.
• Pooler får bara fyllas en gång om året.
• Bevattning av trädgårdar och golfbanor med återvunnet vatten är begränsat till 700 kubikmeter vatten per hektar och månad.
Myndigheterna kontrollerar via satellitbilder; Guardería Fluvial (inspektörer från Junta de Andalucias miljöavdelning), Guardia Civil och Policia Local.
Böterna ligger på mellan 600 och 30.000 euro.
Följ vattennivån i vattenreservoarerna
Man kan dagligen följa vattennivåerna i Andalusiens 13 vattenreservo-arer på:
http://hidrosur.agenciaandaluzadelagua.es/webgis2/portada_1.html
Följ vattennivån i alla landets vattenreservoarer: http://www.elpais.com/graficos/espana/Reserva/agua/almacenada/embalses/Peninsula/Iberica/elpgranac/20080331elpepunac_1/Ges/
Högre vattenräkning
Kostnaderna för vatten i Málaga-provinsen har under de senaste två åren stigit med 13 procent. Ett vanligt hushåll i Málaga betalar idag mellan 20 och 39 euro i månaden för sitt vatten.
Tema & Debatt | Juli 2008
| E-mail adresse | Tilmeld · Sänd till en vän |










